VID aicina fiziskas personas reģistrēt saimniecisko darbību

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Edijs Pālens / LETA

Vairākos gadījumos fiziskai personai var būt jāreģistrē sava darbība vai sniegtie pakalpojumi Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskā darbība, jāiesniedz nodokļu deklarācija un jāveic nodokļu maksājumi atbilstoši izvēlētajam nodokļu maksāšanas režīmam, norāda VID.

Saimnieciskā darbība ir jāreģistrē VID pirms tās sākšanas. Saimnieciskās darbības reģistrēšana ir bez maksas, un to var izdarīt gan klātienē, gan VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā.

Par fiziskās personas saimniecisko darbību ir uzskatāma jebkura darbība, kuras mērķis ir gūt peļņu un kas ir vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību, tostarp nekustamā īpašuma izīrēšanu. VID vērš uzmanību, ka tas attiecas arī uz tām precēm un pakalpojumiem, ko persona sistemātiski pret atlīdzību piedāvā ar sludinājumu starpniecību interneta vietnēs.

Fiziskās personas darbība tiek uzskatīta par saimniecisko darbību, ja tā atbilst vismaz vienam no šādiem kritērijiem: darījumu regularitāte un sistemātiskums - trīs un vairāk darījumi gadā vai pieci un vairāk darījumi trijos gados; ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk eiro gadā (izņemot ienākumus no personiskā īpašuma pārdošanas, piemēram, personisko lietu - mēbeļu, apģērba un citu lietu pārdošanas); darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu daudzums norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.

Piemēram, ja fiziska persona gada laikā vairāk nekā trīs reizes interneta vietnē vai drukātajā presē ar sludinājuma palīdzību piedāvā iegādāties vairākus pārus jaunu, nelietotu apavu vai arī sniegt tulka vai mājskolotāja pakalpojumus par atlīdzību, tad minētās personas darbība var tikt uzskatīta par saimniecisko darbību, norāda VID.

Savukārt, ja persona ar sludinājumu palīdzību vēlas pārdot savas personiskās mantas, piemēram, apavus, mēbeles vai bērnu apģērbu, tas netiek klasificēts kā saimnieciskā darbība, jo tiek pārdotas personiskai lietošanai paredzētas mantas.

Vēl viens no izplatītākajiem fizisko personu saimnieciskās darbības veidiem ir arī nekustamā īpašuma izīrēšana, skaidro VID. Piemēram, ja persona par atlīdzību izīrē sev piederošu nekustamo īpašumu, personas darbība ir uzskatāma par saimniecisko darbību, jo tās ekonomiskā būtība norāda uz mērķi gūt atlīdzību.

Reģistrējot savu saimniecisko darbību, personai ir iespēja izvēlēties piemērotāko no četriem iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksāšanas režīmiem: nodoklis par ienākumiem no saimnieciskās darbības; patentmaksa par atsevišķu veidu saimnieciskās darbības veikšanu; mikrouzņēmumu nodoklis; atvieglota reģistrācijas kārtība (nekustamā īpašuma izīrēšanas gadījumā).

Plašāka informācija par saimniecisko darbību un tās reģistrēšanu pieejama VID mājaslapas sadaļā «Nodokļi/Saimnieciskās darbības veicēji» un «Noderīgi/Pirmie soļi topošajam uzņēmējam».

VID aicina Latvijas iedzīvotājus apzinīgi izturēties pret saviem nodokļu maksātāja pienākumiem un gadījumos, kad izpildās minētie kritēriji, savlaicīgi reģistrēt savu saimniecisko darbību, deklarēt ienākumus un veikt attiecīgos nodokļu maksājumus.

VID atgādina, ka saimnieciskās darbības veicējiem, kuri izvēlas maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokļa pamata likmi (2016.gadā - 23%), saimnieciskās darbības ienākumam ir tiesības piemērot neapliekamo minimumu (2016.gadā - 75 eiro), atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem (ārstniecības un izglītības pakalpojumiem, iemaksām privātajos pensiju fondos u.c.) un izmantot nodokļu atvieglojumus par apgādībā esošām personām.

Savukārt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pašnodarbinātā persona (saimnieciskās darbības veicējs) veic, kad mēneša ienākumi (ieņēmumi, no kuriem atskaitīti ar to gūšanu saistītie izdevumi) sasnieguši 370 eiro mēnesī. Citos gadījumos saimnieciskās darbības veicēji valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas var veikt brīvprātīgi, reģistrējoties Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Savlaicīgas saimnieciskās darbības nereģistrēšanas gadījumā var tikt piemērota administratīvā atbildība saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 165.2 pantu «Nodokļu maksātāju reģistrēšanas kārtības neievērošana».

Informācija par jau reģistrētiem saimnieciskās darbības veicējiem pieejama publiskojamo datu bāzē VID mājaslapā «Saimnieciskās darbības veicēji, VID reģistrētās juridiskās personas un citas personas».

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu