Pērn visvairāk naudas no farmācijas industrijas saņēmusī medicīnas iestāde bija Stradiņa slimnīca

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Pērn visvairāk naudas no farmācijas industrijas saņēmusī medicīnas iestāde bija Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, liecina Latvijas Radio aprēķini, kas veikti, balstoties uz pieejamo informāciju Veselības inspekcijas (VI) mājaslapā.

Slimnīca pagājušajā gadā kopumā saņēmusi finansējumu aptuveni 132 000 eiro apmērā, izpētījis Latvijas Radio. Tiesa, farmācijas nozares uzņēmumi šo summu nav izmaksājuši vien slimnīcai, jo maksāts, piemēram, par ārstu braucieniem uz ārzemju kongresiem un dažādiem semināriem slimnīcā. Pie gandrīz tikpat liela atbalsta ticis Neiroloģijas attīstības fonds un Latvijas Endokrinologu asociācija.

Papildus ziedojumiem medicīnas organizācijām un apmaksātiem ārzemju braucieniem farmācijas uzņēmumi gan atbalstījuši dažādus seminārus Latvijas ārstiem, gan arī paši rīkojuši seminārus. Dati atklāj, ka farmācijas uzņēmumi mediķus reizēm mēdz vest biznesa pusdienās uz restorāniem.

Dažādām mediķu biedrībām un asociācijām farmācijas industrija maksā arī par sēdēm, stendiem kongresos un uzkodām dažādos pasākumos. Kā norādījuši farmācijas uzņēmumi, maksājot par asociāciju sēdēm, apmaksāts tiek atkarībā no uzņēmuma - vai nu telpu noma, vai ārstu ceļa izdevumi, arī uzkodas vai tehniskais nodrošinājums.

Kopā farmācijas firmas ar dažādiem maksājumiem atbalstījušas vairāk nekā 1000 Latvijas veselības aprūpes speciālistu.

Lielākais maksājums - 44 000 eiro apmērā - ir farmācijas uzņēmuma SIA «KRKA Latvija» ziedojums Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijai. Ziedojumi no farmācijas uzņēmumiem tikuši arī Latvijas Kardiologu biedrībai - 25 000 eiro, Neiroloģijas attīstības fondam - 22 000 eiro.

Skatoties atsevišķu ārstu braucienus, Latvijas Radio atklāj, ka daudzi nozares augstākā līmeņa speciālisti ir augšgalā, piemēram, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikas vadītāja Gunta Purkalne, kas farmācijas uzņēmumu apmaksātos braucienos pērn devusies astoņas reizes. Viņas braucieni farmācijas uzņēmumiem izmaksājuši gandrīz 15 000 eiro.

Otrajā vietā ir Latvijas Diabēta asociācijas prezidents, endokrinologs Ingvars Rasa. Viņš pērn devies desmit braucienos un no farmācijas firmām tam saņēmis vairāk nekā 13 000 eiro lielu atbalstu. Visvairāk atbalstīto ārstu trijnieku noslēdz onkoloģe ķīmijterapeite Signe Plāte. Viņas pieci braucieni pērn farmācijas firmām izmaksājuši gandrīz 12 000 eiro.

Jau vēstīts, ka Latvijā pārstāvētie farmācijas nozares uzņēmumi pagājušajā gadā snieguši 2 866 710 eiro lielu finansiālo un nefinansiālo atbalstu veselības aprūpes organizācijām, biedrībām un asociācijām, liecina publicētā informācija VI mājaslapā.

Datu publiskošana notikusi saskaņā ar izmaiņām Ministru kabineta noteikumos «Zāļu reklamēšanas kārtība un kārtība, kādā zāļu ražotājs ir tiesīgs nodot ārstiem bezmaksas zāļu paraugus», kas Latvijā tapa pēc farmācijas nozares - Starptautisko inovatīvo farmācijas firmu asociācijas (SIFFA) un Latvijas Patentbrīvo medikamentu ražotāju (LPMA) - iniciatīvas.

Izmaiņu mērķis bija nodrošināt augstākas kvalitātes caurskatāmību par farmācijas nozares un veselības aprūpes organizāciju un veselības aprūpes speciālistu sadarbību.

Lielāko finansiālo un nefinansiālo atbalstu veselības aprūpes organizācijām, biedrībām un asociācijām sniedzis farmācijas uzņēmums SIA «Bayer» - 288 319 eiro apmērā. Tāpat ievērojamas summas organizācijām piešķīrušas arī citas kompānijas. 237 673 eiro atbalstu sniegusi kompānija SIA «Roche Latvija», 184 017 eiro atbalstu sniegusi SIA «Sanofi-aventis Latvia», kā arī 121 600 eiro liels atbalsts nācis no kompānijas «Pfizer Luxembourg SARL» filiāles Latvijā, bet 114 771,39 eiro piešķīra SIA «Merck Serono».

Kopumā informāciju par finansiālo un nefinansiālo atbalstu veselības aprūpes organizācijām sniegušas 46 kompānijas.

Kompānijas palīdzību sniegušas dažādu lielāka un mazāka mēroga semināru apmaksai, segušas nepieciešamās izmaksas, lai ārsti varētu piedalīties konferencēs, kā arī finansiāli atbalstījušas dažādus pasākumus. Piemēram, AS «Grindeks» Latvijas Ārstu biedrības rīkotajai Gada balvai medicīnā 2015.gadā piešķīra 15 000 eiro.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu