Laikraksts: «Brexit» Dombrovskim dos lielu ietekmi pār bankām

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Reuters/ScanPix

No nākamā mēneša Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis pārņems arī Eiropas Savienības (ES) finanšu pakalpojumu komisāra pienākumus, jo pēc britu referenduma par izstāšanos no ES par atkāpšanos no amata paziņojis līdzšinējais komisārs Džonatans Hils no Lielbritānijas.

Lai kādas būtu turpmākās Lielbritānijas attiecības ar ES, Dombrovskis būs viens no nozīmīgākajiem noteikumu pieņēmējiem attiecībā uz Londonas finanšu centru Sitiju, uzsver britu laikraksts «Financial Times».

Pamatojums tam ir tāds, ka ES amatpersonu un Sitijas pārstāvju ieskatā daudzi ES noteikumi Lielbritānijā paliks spēkā arī pēc jaunās bloka un Lielbritānijas vienošanās noslēgšanas. Tikmēr Lielbritānijas bankām jāņem vērā visi jaunie ES noteikumi, ja tās cer veikt darbību bloka teritorijā.

«Ja vien Lielbritānija nav gatava nodedzināt visus likumdošanas tiltus uz vienoto tirgu, Dombrovskis un viņa komisija, domājams, joprojām būs galvenie likumdevēji Sitijai,» uzsvēra juridiskās kompānijas «Clifford Chance» finanšu noteikumu jurists Saimons Glīsons.

«Financial Times» raksta, ka vairāki Sitijas baņķieri atzinuši, ka pirms Hila demisijas paziņojuma nekad pat nebija dzirdējuši par Dombrovski.

Laikraksts norāda, ka Dombrovskim uzņemties jaunus pienākumus nemierīgos laikos nav nekas jauns. 2009.gadā viņš uzņēmās vadīt Latvijas valdību ekonomiskās lejupslīdes un pieaugoša bezdarba apstākļos.

«Vienotību» pārstāvošais Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Krišjānis Kariņš uzsvēra «Financial Times», ka konkurenti toreiz pakāpušies malā un atdevuši Dombrovskim «karstu kartupeli» - virzot Latviju cauri sāpīgai taupības pasākumu programmai. Dombrovskis pats ir izteicies, ka «viņš tika lūgts pacelt pie viņa kājām novesto varu».

«Plāns bija, ka Dombrovskis to darīs, pieņems Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) aizdevumus, tiks par to ienīsts un tad vīri atkal pārņems kontroli,» sacīja Kariņš.

Tomēr Dombrovskim izdevies panākt ekonomisko atgūšanos, uzvarēt vēlēšanās un kļūt visilgāk pie varas esošo premjerministru kopš neatkarības atjaunošanas.

Bijušie kolēģi atzīst, ka viņa mierīgais, tehnokrātiskais stils bija labi piemērots nemierīgajos laikos, kad viņš pārņēma varu.

Kamēr viņa atbalstītāji slavē viņu kā mierīgu līderi, ar kura vienkāršību tauta var asociēties, daži politiskie konkurenti tā nedomā.

EP deputāte no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Iveta Grigule Dombrovski raksturo kā «ļoti jauku», piebilstot, ka «viņš nebūs cilvēks, kas pieņems drosmīgus un smagus lēmumus».

Grigule uzsvēra, ka Dombrovskis savos lēmumos vienkārši esot pildījis SVF un ES diktātus un «viņš cenšas panākt kompromisus», nevis vadīt.

Amatpersonas, kas strādājušas kopā ar Dombrovski, noliedz šādu novērtējumu, norādot, ka viņš pretojies nozīmīgām SVF prasībām, piemēram, pensiju jautājumā.

«Financial Times» raksta, ka Dombrovskis ir izteikts ekonomiskās disciplīnas piekritējs, kurš uzskata, ka eirozonas valstīm ir jāievēro ES parāda un deficīta noteikumi.

Laikraksts uzsver, ka tas radījis zināmu cīņu komisijā ar saudzīgāk noskaņoto ekonomikas un monetāro lietu komisāru Pjēru Moskovisī un EK prezidentu Žanu Klodu Junkeru.

Sitijas lobisti tagad vēlas zināt, kā Dombrovska piedzīvotais ar ekonomisko krīzi ietekmēs viņa uzskatus par finanšu noteikumiem un vai viņš turpinās Hila darba kārtību, kas uzsver nepieciešamību veicināt investīcijas, tostarp padarot noteikumus «proporcionālākus».

Viens no Dombrovska darba nozīmīgākajiem uzdevumiem ir ES noteikumu ieviešana, lai novērstu pārmērīgi lielu banku parādīšanos, kuras krīzes situācijās ir obligāti jāglābj, norāda «Financial Times».

Dažas ES amatpersonas norādījušas uz vienu iespējamu izmaiņu Briseles pozīcijā. Domājams, ka līdzšinējā divkāršā pieeja finanšu pakalpojumu regulēšanā - vieni noteikumi vienotā tirgus valstīm un citi noteikumi eirozonai - pakāpeniski saplūdīs. ES amatpersonas prognozē lielāku spiedienu uz ārpus eirozonas esošajām valstīm brīvprātīgi pieņemt eirozonas «banku savienību».

Kariņš «Financial Times» uzsvēra, ka Dombrovskis ir vienotā tirgus liberālās ekonomikas atbalstītājs, līdzīgi kā Hils.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu