Finanšu ministre pārmaiņas VID gaida pusgada laikā

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka / LETA

Valsts ieņēmumu dienestam (VID) no šīs nedēļas ir jauna politiskā vadība. Finanšu ministra portfelis pēc sešiem gadiem «Vienotības» rokās tagad ir pie Zaļo zemnieku savienības. Līdz ar to toni tam, kā cīnīties ar korupcijas riskiem šajā iestādē, lielā mērā noteiks jaunā ministre Dana Reizniece-Ozola. Viņa LTV raidījumam «De Facto» norādīja, ka pārmaiņas VID vēlas sagaidīt pusgada laikā.

«Būs uzdevums Inārai Pētersonei - pusgada laikā veikt visu Finanšu policijas un atbildīgo struktūru darbinieku pārbaudi no pašas augšas līdz pašai lejai, lai varam pārliecināties par darbinieku godaprātu. Es teiktu, ka ne tikai Finanšu policijā vien ir problēmas, es redzu, ka arī pārējās struktūrās – kas notiek ar piedziņas jautājumiem. Es gaidīšu priekšlikumus arī no viņiem un no Ināras Pētersones. Un,

ja viņai bijuši labi nodomi, bet trūcis politiskā atbalsta, tad tāds viņai pilnībā būs, un es ceru, ka viņa tiks ar to galā,»

saka Reizniece-Ozola. Viņas ieskatā būtu jāpaaugstina arī algas VID izmeklētājiem.

Šonedēļ LTV žurnālistu atklātie fakti par bijušā finanšu policista un viņa brāļa darījumiem tika pārspriesti arī Saeimas Nacionālās drošības komisijā, kur politiķi kopā ar tiesībsargājošo iestāžu vadītājiem pārrunāja iespējamos risinājumus korupcijas risku mazināšanai.

VID apņēmies jau līdz 1.martam piedāvāt priekšlikumus, kam būtu jāsamazina korupcijas riski starp amatpersonām.

No Nacionālās drošības komisijas «mēs saņēmām uzdevumu – tiekamies pēc trīs mēnešiem un mēs stāstām par progresu normatīvajos aktos, par to, kas izdarīts, kāda palīdzība nepieciešama no deputātiem, kādus normatīvos aktus mēs varētu virzīt. Atsevišķos gadījumos varbūt ir nepieciešams virzīt steidzamības kārtā,» saka Pētersone.

Sēdē izskanēja

priekšlikums – ja amatpersona veic apjomīgu darījumu, par to būtu jāpaziņo iestādes vadītājam, nesagaidot deklarāciju iesniegšanu nākamajā gadā.

Tāpat VID piedāvā pārbaudīt datus deklarācijā, salīdzināt ar citu VID rīcībā esošo informāciju un rezultātus nodot pārbaudei Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam. «Tad politiķiem jādomā, kā stiprināt KNAB kapacitāti, bet KNAB vajadzētu veikt patiesuma pārbaudi. Ne vien šo kamerālo pārbaudi, par ko es runāju, bet tiešām, līdzīgi kā jūsu sižetā tas [bijušā VID darbinieka Roberta] Dirnēna gadījums – vai tai mammai varēja būt vai nevarēja būt šī izcelsme, un tur vajadzīgi ne tikai administratīvie resursi, bet bieži vien arī operatīvais darbs kriminālprocesa ietvaros,» norāda Pētersone.

Jau izskanējuši VID priekšlikumi vairāk uzmanības pievērst mantojumu saņemšanas kārtībai un ierobežot skaidrās naudas turēšanu valsts amatpersonām. Šobrīd tiek diskutēts arī par to, ka aizdevuma līgumi starp divām fiziskām personām būtu jāapstiprina pie notāra. VID vadītāja pieļauj, ka daļa aizdevumu šobrīd tiek izsniegta, vispār nenoslēdzot līgumus.

Bet Notāru padome jau pērn rosināja pārmaiņas, kam būtu jāpadara caurspīdīgāki darījumi ar nekustamajiem īpašumiem un jāsamazina iespējas manipulēt ar to vērtību. Lai gan pagājis vairāk nekā pusgads, šie priekšlikumi pagaidām nav guvuši politiķu atsaucību un tālāk par Tieslietu ministriju nav tikuši.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu