LTVC: veikalos trūkst vietējo kāpostu un burkānu; cenas pārtikai nedaudz samazinājušās

BNS
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Lūka / LETA

Nelabvēlīgo tirgus apstākļu un aukstuma dēļ veikalos nav vietējo kāpostu un burkānu, liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) apkopotā informācija.

Centrs arī secinājis, ka šogad jūnijā, salīdzinājumā ar martu, cenas lielākajai daļai pārtikas produktu ir nedaudz samazinājušās.

Visvairāk cenas samazinājušās apelsīniem - par 21%, rudzu maizei par 15%, citroniem, ķiršiem un batonam no kviešu miltiem par 13%. Tāpat cenas samazinājušās redīsiem - par 12%, vietējiem tomāti un zaļās vīnogas kļuvušas par 10% lētākas, bet broileri un cukurs - par 9%.

Savukārt vislielākais cenu pieaugums otrajā ceturksnī ir bijis vājpienam ar tauku saturu 0,5% par - 7%, liellopu gaļai ar kaulu - par 4%, liellopu gaļas filejai par 3% un kafijas pupiņām par 2%.

«Pārtikas produktu cenu izmaiņas šā gada otrajā ceturksnī galvenokārt saistītas ar augļu un dārzeņu cenu sezonālajām izmaiņām, situāciju pasaules pārtikas tirgū un Krievijas embargo. Diemžēl šo faktoru radītais cenu samazinājums līdz Latvijas pircējam nāk ļoti negribīgi. Laikā, kad piena iepirkuma cena ir samazinājusies par trešdaļu, veikalos esošo piena produktu cenu samazinājums ir grūti ieraugāms,» norādīja LTVC vadītāja Ingūna Gulbe.

Viņa atzina, ka tāpat ir skumīgi, ka jūnijā lielākajās veikalu ķēdēs nebija pieejami vietējie kāposti un burkāni. «Tas ir saistīts ar dārzeņu audzētājiem nelabvēlīgo tirgus situāciju vairākus iepriekšējos gadus, kad lielākā daļa bija spiesti strādāt ar zaudējumiem. Tāpēc audzētāji ražošanas apjomus plāno piesardzīgi un neražo dārzeņus ar lielu rezervi, un arī nesteidzas ar agrās ražas kultūru sēšanu, kas ir ar lielākām ražošanas izmaksām. Tāpat vēlais un aukstais pavasaris aizkavēja ierastos darbus un kavēja dārzeņu augšanu, tāpēc kavējas arī Latvijas agrās ražas dārzeņu ienākšana tirgū,» atzina Gulbe.

LTVC ir izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. Kopš 2004.gada 1.maija LTVC ir uzdots vākt, apkopot un sniegt Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota lauksaimniecības politikas veidošanai - lauksaimniecības produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtību noteikšanai.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu