Gašpuitis: Spiediens palielināt algas kļūst spēcīgāks

Makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis
 

Spiediens palielināt algas ir bijis visu pēckrīzes periodu, tomēr, līdz ar darba tirgus aktivizēšanos, tas kļūst spēcīgāks, norāda «SEB bankas» ekonomists Dainis Gašpuitis.

«Līdz ar ekonomikas nosacījumu uzlabošanos un darbinieku ierobežojumu dēļ, darba devēji ir spiesti piekāpties. Lai arī arvien biežāk redzēsim pirmskrīzes periodā novērotu uzvedību, jāšaubās, ka visa ekonomika atgriezīsies pie pirmskrīzes apmātības,» uzskata Gašpuitis.

Ekonomists norāda, ka daudzviet piesardzība saglabāsies. Uzņēmēji turpinās kontrolēt izmaksas un vērtēs peļņas iespējas, no kā izrietēs arī to vēlme un iespējas palielināt atalgojumu. Situāciju sarežģīs arī strauji veidojošās šaurās vietas ekonomikā, kad ir apgrūtinoši īstenot attīstības projektus. Tāpat ar jaunu sparu aktualizēsies darbinieku ievešanas jautājumi. Situācija atšķirsies gan nozaru, gan uzņēmumu vidū.

Reklāma

«Protams, ziņas par straujo atalgojuma pieaugumu spiedienu tikai vairos, jo īpaši reģionos vai sfērās, kur peļņas iespējas nav tik rožainas. Un noteikti, ka iespējamais pielikums būs ne visiem darbiniekiem un vēlamajā apjomā, kā dēļ darbinieku migrācija palielināsies. Tādēļ, visticamāk, lielāku algu kāpumu uzradīs tieši jaunpieņemtie darbinieki un jomu speciālisti,» skaidro Gašpuitis.

Viņaprāt, lielākie riski slēpjas ar tendencēm publiskajā sektorā. Lai arī daudzviet darba samaksa ir jāaudzē, tam jābūt stingrā sasaistē ar reformu gaitu un vienotu nosacījumu saglabāšanu. Labvēlīgā situācija budžetā un ekonomikā var radīt populistiskas vēsmas, kas var veidot nevēlamu konkurenci privātajam sektoram, brīdina ekonomists.

Šā gada otrajā ceturksnī vidējā bruto darba alga palielinājās par 74 eiro jeb 8,7% un sasniedza 927 eiro. Privātajā sektorā algas ir par 9,1%, bet sabiedriskajā sektorā par 8,2% lielākas. Identisks darba samaksas pieauguma temps bija vērojams arī Lietuvā.

Saistītie raksti
Reizniece-Ozola: Uzņēmēji būs spiesti maksāt lielākas algas

Reizniece-Ozola: Uzņēmēji būs spiesti maksāt lielākas algas

Tieslietu ministrijai nepieciešami 40 miljoni tiesnešu un prokuroru atalgojuma palielināšanai

Tieslietu ministrijai nepieciešami 40 miljoni tiesnešu un prokuroru atalgojuma palielināšanai

Par ko sūdzamies! Vidējā bruto alga pārsniedz € 900

Par ko sūdzamies! Vidējā bruto alga pārsniedz € 900Apskati arī citus rakstus par šīm tēmām:

Seko mums Facebook lapā

Dzīvoklis
Dzīvoklis, Liepāja, 34000 EUR
Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 84900 EUR
Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 25000 EUR