Kučinskis apņēmības pilns realizēt reformas nodokļu politikā

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Valsts kanceleja

Nodokļu reformu plānā kopš pirmā piedāvājuma pagaidām nav veiktas nekādas izmaiņas, valdība ir kopā ar saviem sociālajiem partneriem un apņēmības pilna iet uz priekšu, trešdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni norādīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Viņš uzsvēra, ka drīz būs iespējams novērtēt līdz šim paveikto un saprast kopējo atbalstu nodokļu politikas jautājumos.

«Šodienas pirmā reformu vadības darba grupas sanāksme attiecībā uz nodokļiem būs kā katalizators, lai mēs varētu redzēt esošo situāciju un atbalstu,» norādīja Kučinskis.

Premjers arī uzsvēra, ka plānoto nodokļu reformu var uzskatīt par nopietnu izaicinājumu cīņā pret ēnu ekonomiku.

Ministru prezidents arī uzskata, ka panākumi nodokļu reformas ieviešanā būs atkarīgi no tā, vai valdība «ies kopā ar saviem partneriem un spēs noturēt vienotus piedāvājumus ar darba devēju organizācijām un lielajiem nodokļu maksātājiem».

Tāpat Ministru prezidents pauž pārliecību, ka nezina nevienu reformu pasaulē, pēc kuras apmierināti ir pilnīgi visi, un, ja tāda būtu, tad tā būtu nevis reforma, bet gan dāvana vai populistisks piedāvājums.

«Šī reforma varētu nepatikt tai sabiedrības daļai, kas reāli saņem atlīdzības, nemaksājot nekādus nodokļus,» domā Kučinskis.

Viņš arī atzīmēja, ka Finanšu ministrija (FM) rīt, 23.martā, piedāvās aprēķinu par iespējamajiem zaudējumiem īstermiņā, ieviešot jauno nodokļu politiku.

Kā ziņots, FM piedāvātā nodokļu reforma paredz samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) līdz 20%, atcelt solidaritātes nodokli un saglabāt mikrouzņēmumu nodokli (MUN).

FM piedāvā reformēt darba spēka nodokļus, ieviešot IIN likmi 20% ieņēmumiem līdz 45 000 eiro gadā, bet ieņēmumiem virs 45 000 eiro gadā nosakot IIN likmi 23% apmērā. FM arī piedāvā celt minimālo algu līdz 430 eiro, kā arī atcelt solidaritātes nodokli. FM piedāvājums paredz noteikt diferencēto neapliekamo minimumu no 0 līdz 300 eiro, proti, 0 neapliekamais minimums būtu pie atalgojuma 1350 eiro, bet 300 eiro - pie minimālās algas.

FM rosina arī noteikt sociālo nodokli atalgojumam līdz 52 400 eiro gadā parastajā režīmā, no 52 400 eiro līdz 85 400 eiro gadā netiek piešķirti īstermiņa pabalsti, bet virs 85 400 eiro gadā - nav jāmaksā. Tāpat rosināts noteikt 20% UIN sadalītajai peļņai.

Ieguvumus no darbaspēka nodokļu reformas FM ilustrē ar vidējo prognozēto darba algu Latvijā 2017.gadā - 910,5 eiro mēnesī. Proti, ja patlaban, nomaksājot nodokļus no 910,5 eiro, neto alga veido 641,3 eiro, tad pēc darbaspēku nodokļu reformas neto alga būtu 680,9 eiro.

Tāpat FM norāda, ka gadījumā, ja tiks lemts paaugstināt strādājošo neapliekamo minimumu, būs jārisina arī jautājums par pensionāru neapliekamo minimumu. FM rosina pakāpeniski paaugstināt neapliekamo minimumu ar 300 eiro. FM ieskatā, būtiskai pensionāru daļai neapliekamā minimuma pieaugums līdz 500 eiro dotu līdz 15 eiro papildu ienākumu mēnesī.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu