Ilsters sola padarīt produktīvāku prokuratūras darbu

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Ģenerālprokurora amata kandidāts, viens no tā dēvētās Ventspils mēra Aivara Lemberga krimināllietas prokuroriem Jānis Ilsters sola padarīt produktīvāku prokuratūras darbu.

Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam «Rīta panorāma» Ilsters paskaidroja, ka pašlaik prokuratūrai uzticas mazāk par 50% iedzīvotāju, tādēļ jājautā, kas ar šo iestādi nav kārtībā.

Viņaprāt, strukturāli viss esot pareizi, bet jāuzlabo prokuratūras darba efektivitāte. Piemēram, jāuzlabo apmācību joma efektīvi izmantojot līgumu ar Latvijas Universitāti, kas ļauj piedalīties bezmaksas lekcijās.

Nepieciešams arī daudz efektīvāk izmantot likumos noteiktās prokuroru tiesības un pienākumus, piemēram, ja apsūdzētā advokāts, neierodas uz tiesu, tiesas sēdei nevajadzētu bezgalīgi atlikt, bet gan iecelt valsts aizstāvi un procesu turpināt daudz ātrāk.

Viņaprāt, nepieciešams arī izveidot iekšējās uzraudzības dienestu prokuratūrā. Tam neesot nepieciešami papildus līdzekļi, jo prokuratūrā esot trīs četras darbavietas, kuras aizpildot, šādu dienestu varētu izveidot.

Kā ziņots, Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs trešdien varētu nosaukt viņa izraudzīto ģenerālprokurora kandidātu, kuru virzīs saskaņošanai Tieslietu padomē, šodien žurnālistiem atzina Bičkovičs.

AT priekšsēdētājs norādīja, ka pirms lēmuma pieņemšanas viņam paredzēts tikties ar abiem pieteiktajiem kandidātiem, lai vēlreiz pārliecinātos par konkrēto cilvēku vēlmi un gatavību startēt ģenerālprokurora amatā. Ilsters atzina, ka šodien viņam paredzēta tikšanās ar Bičkoviču.

Jau ziņots, ka savu kandidatūru ģenerālprokurora amatam pieteica Ilsteris kā privātpersona, savukārt iepriekš Ģenerālprokurora padome nolēma izteikt ierosinājumu AT priekšsēdētājam kā ģenerālprokurora amata kandidātu virzīt pašreizējo ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru.

Jau ziņots, ka AT priekšsēdētāja savu izraudzīto kandidatūru saskaņos ar Tieslietu padomi un tad virzīs iecelšanai Saeimā.

Likums paredz, ka ģenerālprokuroru pēc AT priekšsēdētāja priekšlikuma, kas saskaņots ar Tieslietu padomi, amatā uz pieciem gadiem ieceļ Saeima. AT priekšsēdētājam savus ierosinājumus par ģenerālprokurora amata kandidātu var izteikt Ģenerālprokurora padome, AT plēnums, tiesnešu vai prokuroru profesionālās biedrības, kā arī fiziskā persona, piesakot savu kandidatūru.

Parlaments Kalnmeieru ģenerālprokurora amatā apstiprināja 2010.gada 12.jūlijā, kad amatā uz trešo pilnvaru termiņu neizdevās pārvēlēt Jāni Maizīti.

Par ģenerālprokuroru var iecelt 40 gadu vecumu sasniegušu personu, kura ne mazāk kā piecus gadus strādājusi Satversmes tiesas tiesneša, Augstākās tiesas tiesneša, starptautiskas tiesas tiesneša vai pārnacionālas tiesas tiesneša amatā vai ne mazāk kā desmit gadus strādājusi apgabaltiesas tiesneša, virsprokurora, tiesas apgabala prokuratūras vai Ģenerālprokuratūras prokurora amatā.

Ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms ģenerālprokurora pilnvaru izbeigšanās Augstākās tiesas priekšsēdētājam savus ierosinājumus par ģenerālprokurora amata kandidātu var izteikt Ģenerālprokurora padome, Augstākās tiesas plēnums, tiesnešu vai prokuroru profesionālās biedrības, kā arī fiziskā persona, piesakot savu kandidatūru.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs priekšlikumu par ģenerālprokurora iecelšanu amatā iesniedz Saeimai ne vēlāk kā divus mēnešus pirms ģenerālprokurora pilnvaru termiņa beigām. Ja Saeima Augstākās tiesas priekšsēdētāja priekšlikumu noraida, Augstākās tiesas priekšsēdētājs jaunu priekšlikumu par ģenerālprokurora iecelšanu amatā Saeimai iesniedz ne vēlāk kā divus mēnešus pēc iepriekšējā priekšlikuma noraidīšanas dienas.

Viena un tā pati persona var būt par ģenerālprokuroru ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu