Pieļaus kadastra vērtības pieaugumu atsevišķos gadījumos

 

Valdība otrdien apstiprināja Tieslietu ministrijas (TM) rosinātos grozījumus Kadastrālās vērtēšanas noteikumos, kas pieļaus kadastra vērtības pieaugumu atsevišķos gadījumos.

Šie grozījumi skars ēkas, kuras pirmreizējā ekspluatācijā nodotas pēc 2000.gada, un ar to palīdzību paredzēts pakāpeniski tuvināt šo īpašumu vērtību tirgus situācijai. Paredzēts noteikt ēku tipus, kuriem prioritāri nepieciešams apkopot informāciju par šo ēku pirmreizēji ekspluatācijā pieņemšanas gadiem. Kopumā tiks apkopota informācija par 16 ēku tipiem - savrupmājām, daudzdzīvokļu mājām, viesnīcām, restorāniem un kafejnīcām, birojiem, tirdzniecības ēkām, ražošanas ēkām un noliktavām.

Ēku ekspluatācijā pieņemšanas gadu apkopošanai līdz 2019.gada 31.decembrim būs informatīvs raksturs. Nākotnē paredzēts paaugstināt kadastrālās vērtības ēkām, kas nodotas ekspluatācijā pēc 2000.gada 1.janvāra, un šo ēku telpu grupām. Izmaiņas skars ap 8000 ēku.

Reklāma

LETA jau ziņoja, ka, izvērtējot, kā kadastrālās vērtēšanas modelis ietekmē nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību, Finanšu ministrija kopā ar TM un Latvijas Pašvaldību savienību secinājusi, ka, lai īstermiņā nodrošinātu samērīgu kadastrālās vērtības pieaugumu, primāri būtu jānodrošina kadastrālo vērtību «iesaldēšana». Tas nozīmētu, ka kadastrālo vērtību bāzes, kas stājās spēkā 2016.gada 1.janvārī, būtu jāsaglabā nemainīgas līdz 2019.gada 31.decembrim.

Tajā pašā laikā paredzēts pieļaut izņēmumus attiecībā uz pašām vērtīgākajām kadastrālo vērtību zonām (līdz šim nekustamie īpašumi šajās vērtību zonās nav bijuši atbilstoši novērtēti, piemēram Jūrmalā), atsevišķiem ēku tipiem, telpu grupu lietošanas veidiem un saistībā ar atsevišķu apgrūtinājumu piemērošanu.

Sākot ar 2018.gada 1.janvāri ir nepieciešams novērst konstatētos individuālos trūkumus spēkā esošās kadastrālo vērtību bāzes regulējumā, kas pieļauj kadastrālo vērtību pieaugumu noteiktām objektu grupām. Kā risinājumi paredzēta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā reģistrētos nekustamā īpašuma datu koriģēšana, tajā skaitā attiecībā uz informāciju par kadastra objekta lietošanas mērķi.

Tiek ieteikts noteikts koriģējošais koeficients ēkām, kas nodotas ekspluatācijā pēc 2000.gada 1.janvāra ar mērķi pakāpeniski tuvināt to vērtību situācijai tirgū. Atbilstoši Valsts zemes dienesta veiktajam izvērtējumam kadastrālo vērtību zonās, kurās būtiski (vairāk par 30%) atšķiras dzīvojamo ēku, biroja ēku, viesnīcu un citu līdzīgu ēku bāzes vērtības, varētu noteikt koeficientu, kas pakāpeniski izlīdzina minēto ēku tipu kadastrālās bāzes vērtības, tuvinot tās augstākajai vērtībai, norādīts dokumentā. Tāpat ieteikts samazināt vai atcelt atsevišķu apgrūtinājumu ietekmi uz kadastra objekta kadastrālo vērtību.

Saistītie raksti
Vēl uz diviem gadiem iesaldēs kadastrālās vērtības

Vēl uz diviem gadiem iesaldēs kadastrālās vērtības

Eksperts: Nekustamo īpašumu investori meklē alternatīvus investīciju veidus

Eksperts: Nekustamo īpašumu investori meklē alternatīvus investīciju veidus

VID atgādinājums tiem, kuri pārdod nekustamo īpašumu

VID atgādinājums tiem, kuri pārdod nekustamo īpašumu


Apskati arī citus rakstus par šīm tēmām:

Seko mums Facebook lapā

Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 89500 EUR
Dzīvoklis
Dzīvoklis, Liepāja, 34000 EUR
Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 190000 EUR