Sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai pilnā apmērā Latvijā veiktas par 82,7% darbinieku

Ilustratīvs attēls
 

Valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai pilnā apmērā Latvijā veiktas par 82,7% darbinieku, liecina otrdien valdībā izskatītais Labklājības ministrijas (LM) ziņojums par faktiski veikto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu pensiju apdrošināšanai ietekmi uz personu sociālo nodrošinājumu.

Analizējot darba ņēmēju individuālos datus par aprēķinātajām un faktiski veiktajām obligātajām iemaksām pensiju apdrošināšanai, par 82,7% darbinieku obligātās iemaksas veiktas pilnā apmērā, bet par 1,2% darbinieku aprēķinātās un faktiski veiktās obligātās iemaksas nav bijušas, jo darbinieki saņēma slimības, maternitātes vai vecāku pabalstu vai arī atradās bezalgas atvaļinājumā. Savukārt par 15,8% darbinieku obligātās iemaksas veiktas nepilnā apmērā, bet par 0,3% darbinieku obligātās iemaksas nav veiktas vispār.

LM norāda, ka lielāka neveikto iemaksu ietekme uz pensiju ir personām, kuras sasniegušas 50 un vairāk gadus, kā arī personām, kurām ir tiesības pieprasīt pensiju ar atvieglotiem noteikumiem. Vidēji uz vienu personu neveiktās obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai ir apmēram 430 eiro. Lielākā neveikto iemaksu summa vienai personai ir virs 100 000 eiro.

Reklāma

Līdz 30.jūnijam 64 cilvēki pieprasījuši paziņojumu par darba devēja aprēķinātajām, bet faktiski neveiktajām obligātajām iemaksām. No tiem 56 cilvēki paši veikuši obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai. 17 no šiem Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) veikuši pārmaksāto iemaksu atmaksu.

LM analizējot gadījumus, kad personas pašas veikušas obligātās iemaksas, secinājusi, ka pārsvarā tie ir gadījumi, kad personas apdrošināšanas stāžs nesasniedz 30 gadus. Sasniedzot 30 gadu apdrošināšanas stāžu, aprēķinātais vecuma pensijas apmērs ir lielāks, kā arī šis nosacījums, dod tiesības pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi, proti, divus gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas.

Šī gada 1.jūlijā kopējais parāds bija 166,79 miljoni eiro, no kuriem 166,79 miljoni eiro jeb 99,4% bija obligāto iemaksu parāds.

LM atgādina, ka no 2011.gada 1.janvāra likums «Par valsts sociālo apdrošināšanu» paredz, ka cilvēks ir sociāli apdrošināts pensiju apdrošināšanai, ja par viņu faktiski ir veiktas obligātās iemaksas. Ja darba devējs iemaksas nav veicis, tad cilvēkam, sasniedzot pensionēšanās vecumu, ir tiesības pašam veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai.

Saistītie raksti
Par saimniecisko darbību un autoratlīdzībām būs jāmaksā 5% sociālās iemaksas pensijas nodrošināšanai

Par saimniecisko darbību un autoratlīdzībām būs jāmaksā 5% sociālās iemaksas pensijas nodrošināšanai

Asociācija: VVD pārāk liberāli izsniedz atkritumu apsaimniekošanas un ievešanas atļaujas

Asociācija: VVD pārāk liberāli izsniedz atkritumu apsaimniekošanas un ievešanas atļaujas

Sociālie partneri iebilst pret izmaiņām nodokļos, izstrādājot nākamā gada budžetu

Sociālie partneri iebilst pret izmaiņām nodokļos, izstrādājot nākamā gada budžetuApskati arī citus rakstus par šīm tēmām:

Seko mums Facebook lapā

Māja
Māja, Mārupe, 170000 EUR
Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 60000 EUR
Dzīvoklis
Dzīvoklis, Mārupe, 79000 EUR

Sadarbības partneri

  • Lursoft