Sociālo iemaksu palielināšanas par procentpunktu fiskālā ietekme ir € 73 miljoni

 

Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) palielināšanas par procentpunktu fiskālā ietekme 2018.gadā ir 72,9 miljoni eiro, informēja Finanšu ministrijā (FM)

Pēc Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) iepriekš teiktā, pagaidām kā prioritārs risinājums veselības aprūpes finansējuma palielināšanai tiek vērtēts sociālo iemaksu pieaugums par vienu procentpunktu.

FM aprēķinājusi, ka, palielinot darba ņēmēja VSAOI likmi no 10,5% uz 11%, fiskālā ietekme nākamgad būtu 33 miljoni eiro, 2019.gadā - 38,1 miljons eiro, bet 2020.gadā - 40,5 miljoni eiro.

Reklāma

Savukārt palielinot darba devēja VSAOI likmi no 23,59% uz 24,09%, fiskālā ietekme nākamgad būtu 39,9 miljoni eiro, 2019.gadā - 46 miljoni eiro, bet 2020.gadā - 48,9 miljoni eiro.

Tādējādi VSAOI likmes palielināšanas par procentpunktu fiskālā ietekme nākamgad ļautu iekasēt 72,9 miljonus eiro, 2019.gadā - 84,2 miljonus eiro, bet 2020.gadā - 89,4 miljonus eiro.

Jau ziņots, ka valdošās koalīcijas partneri šodien plāno tikties, lai rastu kompromisu jautājumā par veselības aprūpes finansējuma pieaugumu un nodokļu reformu.

Šodien iecerēta «Vienotības» tikšanās ar Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS), kā arī koalīcijas partiju diskusija šajā jautājumā.

Līdz šim Zaļo un zemnieku savienība paudusi, ka atbalsta sociālo iemaksu palielināšanu - par 0,5 procentpunktiem darba devējiem un 0,5 procentpunktiem darba ņēmējiem.

Arī nacionālā apvienība «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK paudusi skepsi par iespēju palielināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) un drīzāk vērtētu sociālo iemaksu pieaugumu kopā ar visiem pārējiem reformas pasākumiem un atvieglojumiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) jomā. Nacionālās apvienības pārstāvji arī uzsvēra, ka veselības aprūpes finansēšanā līdzatbildība būtu jāuzņemas arī pašreizējiem aplokšņu algu maksātājiem. Savukārt «Vienotība» savu nostāju šajos jautājumos plāno formulēt šodien.

Iepriekš Ministru prezidenta vadītā veselības darba grupa vienojās piedāvāt koalīcijai lemt par vienu no diviem veselības nozares finansēšanas avotiem - obligāto sociālo apdrošināšanu sasaistīt ar minimālajām sociālajām iemaksām un novirzīt veselības aprūpei 1,5% no sociālā budžeta, to kompensējot, par vienu procentpunktu ceļot PVN, vai arī ieviest obligāto veselības apdrošināšanu ar fiksētu vai diferencētu ikmēneša maksājumu.

Tāpat partijām šodien jārod kompromiss par nodokļu reformu. Valdošā koalīcija pārrunās dažādus jaunus priekšlikumus kompensējošajiem mehānismiem, ieviešot nodokļu reformu, - IIN lielāku progresivitāti, iespēju par pusgadu atlikt IIN likmes samazināšanu, kā arī citus ierosinājumus, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Ja būs nepieciešami papildu kompensējošie mehānismi, tad IIN likmes samazinājumu līdz 20% varētu ieviest pusgadu vēlāk - nevis no nākamā gada 1.janvāra, bet gan no 1.jūlija. Tāpat varētu tikt apspriesta progresīvāka IIN likme, nekā bija plānots.

  Saistītie raksti
  VID administrētie kopbudžeta ieņēmumi piecos mēnešos par 0,3% pārsniedz plānotos

  VID administrētie kopbudžeta ieņēmumi piecos mēnešos par 0,3% pārsniedz plānotos

  Elektrovilcienu iepirkumu turpinās, kaut arī tas ietekmēs valsts budžeta bilanci

  Elektrovilcienu iepirkumu turpinās, kaut arī tas ietekmēs valsts budžeta bilanci

  Premjers: Francija šogad varētu nesasniegt noteikto budžeta deficīta mērķi

  Premjers: Francija šogad varētu nesasniegt noteikto budžeta deficīta mērķi  Apskati arī citus rakstus par šīm tēmām:

  Seko mums Facebook lapā

  Māja
  Māja, Cēsis, 83000 EUR
  Māja
  Māja, Tīraine, 279000 EUR
  Dzīvoklis
  Dzīvoklis, Liepāja, 34000 EUR

  Sadarbības partneri

  • Lursoft