FM: Rūpniecības izaugsmi būtiski veicina enerģētika, pārtikas un datoru ražošana

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka / LETA

Lai gan salīdzinājumā ar martu rūpniecības produkcijas apjoms aprīlī ir nedaudz samazinājies, gada griezumā rūpniecībā joprojām saglabājas ļoti augsti pieauguma tempi. Izaugsmi būtiski veicina enerģētika, pārtikas un datoru ražošana, informēja Finanšu ministrija (FM).

Salīdzinājumā ar pērnā gada aprīli rūpniecības produkcijas apjoms ir palielinājies par 9,6%, tajā skaitā apstrādes rūpniecībā bijis 6,2% kāpums, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

FM uzsver, ka vienu no būtiskākajiem devumiem rūpniecības izaugsmē aprīlī nodrošināja pieaugums elektroenerģijas un gāzes apgādē - par 18,8%, kur, būtiski pieaugot elektrības ražošanai hidroelektrostacijās, produkcijas apjomi spēcīgi palielinās jau vairākus mēnešus.

Savukārt no apstrādes rūpniecības nozarēm FM piemin pārtikas produktu ražošana, kur ražošanas apjomi ilgāku laiku bija kritušies, bet aprīlī tika sasniegts straujākais kāpums (6,6%) kopš Krievijas-Ukrainas konflikta sākuma 2014.gadā.

Kopumā apstrādes rūpniecībā gada pieaugums bijis nedaudz zemāks nekā iepriekšējā mēnesī, jau vairākus mēnešus nelielu samazinājumu uzrādot kokapstrādes nozarei, un salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi samazinoties arī tekstilizstrādājumu un apģērbu ražošanai, kas dažus iepriekšējos mēnešus bija uzrādījušas spēcīgus pieaugumus.

Tajā pašā laikā ļoti strauji pieauguma tempi saglabājušies datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā, kā arī elektrisko iekārtu ražošanā - attiecīgi 29,2% un 31,9%, un šīs nozares līdzās pārtikas produktu ražošanai aprīlī bijušas lielākās apstrādes rūpniecības izaugsmes nodrošinātājas, skaidro FM. Augsti gada pieauguma rādītāji bijuši arī svārstīgajās ķīmisko vielu un dzērienu ražošanas nozarēs, kur ražošanas apjomi aprīlī bijuši attiecīgi par 27,8% un 25,4% lielāki nekā pirms gada.

FM norāda, ka apstrādes rūpniecības izaugsme kopumā aprīlī ir bijusi pietiekami visaptveroša, lai nodrošinātu 6,2% gada pieaugumu, pat neskatoties uz to, ka lielākajā apstrādes rūpniecības nozarē - koksnes un koka izstrādājumu ražošanā - bijis 1,4% samazinājums. Savukārt salīdzinoši nelielajā ieguves rūpniecībā aprīlī fiksēts 20,7% pieaugums.

FM uzskata, ka arī turpmākajos mēnešos saglabājas labi priekšnosacījumi rūpniecības izaugsmei - spēcīgi aug pieprasījums Latvijas galvenajos eksporta tirgos, par ko liecina Eiropas Savienības patērētāju un uzņēmēju konfidences kāpums līdz augstākajam līmenim pēdējo desmit gadu laikā. Maijā Latvijas rūpnieku konfidences indekss tāpat sasniedzis augstāko līmeni kopš 2007.gada septembra, bet Latvijas kopējais konfidences rādītājs ESI atgriezies 2014.gada sākuma līmenī.

Spēcīgo ārējo pieprasījumu šogad izjūt arī Lietuvas un Igaunijas ražotāji, kur rūpniecības produkcijas izlaide gada pirmajos četros mēnešos pieaugusi attiecīgi par 5,4% un 10,3%, un ir pamats sagaidīt, ka rūpniecība šogad kopumā, līdzīgi kā pirmajā ceturksnī, dos lielāko ieguldījumu Latvijas ekonomikas izaugsmē, uzsver FM.

«Taču, lai rūpniecības izaugsme būtu ilgtspējīga, nepieciešamas būtiski augstākas investīcijas, nekā nozare saņēma dažu pēdējo gadu laikā, kad investīciju pieaugums Latvijā bija praktiski apstājies, un kā viens no stimuliem investīciju kāpumam varētu būt arī plānotā reinvestētās peļņas neaplikšana ar uzņēmumu ienākuma nodokli,» skaidro FM.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu