VID: No radiniekiem ārvalstīs saņemtajai naudai nodoklis netiek piemērots

 

Ja Latvijas iedzīvotājiem naudu sūta ārvalstīs dzīvojoši radinieki līdz trešajai pakāpei, tad saņemtajai naudai iedzīvotāju ienākuma nodoklis netiek piemērots, norāda Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Lai kliedētu publiskajā telpā izskanējušo nepilnīgo un bieži vien arī nekorekto informāciju, VID norāda, ka rīcību attiecībā uz naudu, kas tiek saņemta no radiniekiem vai citām personām ārvalstīs, galvenokārt nosaka radniecības pakāpe ar personu, no kuras tiek saņemta nauda, pārskaitītās naudas summa un darījuma būtība. Ņemot to vērā, ir jārīkojas atbilstoši vienai no trim situācijām.

Saņemtā nauda nav jādeklarē un iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā tad, ja naudas pārskaitītāju ar saņēmēju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē (vecāki, brālis, māsa, vecvecāki, bērni, mazbērni, vecāku brālis/māsa, brāļa/māsas bērni u.c) un naudas pārskatījums no ārvalstīm tiek veikts vienas mājsaimniecības ietvaros un šīs mājsaimniecības izdevumu segšanai, piemēram, ārvalstīs strādājoši vecāki pārskaita saviem Latvijā dzīvojošiem bērniem, vecākiem vai vecvecākiem. Šādā gadījumā saņemtā nauda nav jādeklarē, jo pēc ekonomiskās būtības neveidojas ienākums.

Reklāma

Saņemtā nauda ir jādeklarē, bet iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā tad, ja Latvijas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu no sava ārvalstīs dzīvojoša radinieka līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē (vecāki, brālis, māsa, vecvecāki, bērni, mazbērni, vecāku brālis/māsa, brāļa/māsas bērni u.c), ar kuru nav kopīga mājsaimniecība.

Tāpat saņemtā nauda ir jādeklarē, bet iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā arī tad, ja Latvijas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu no ārvalstīs dzīvojošas personas, kas nav viņa radinieks līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē vai arī tos vispār nesaista radniecība (kaimiņš, draugs vai tml.), taču šo naudu saņēmējs izlieto, lai segtu savus izdevumus par izglītību un/vai medicīnu un ārstniecību. Lai šai naudai netiktu piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tās saņēmējam ir jāspēj dokumentāri pierādīt, ka nauda izmantota minēto izdevumu segšanai.

Taču, ja saņemtā naudas summa abos minētajos gadījumos pārsniedz 4000 eiro gadā no vienas un tās pašas personas, tad tā ir jādeklarē kā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekams ienākums, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, tādējādi informējot VID par naudas izcelsmi.

Savukārt, ja Latvijas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu vairāk nekā 1425 eiro gadā no ārvalstīs dzīvojošas personas, kas nav viņa laulātais vai radinieks līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē vai arī tos vispār nesaista radniecība (kaimiņš, draugs vai tml.), un saņemtā nauda netiek izlietota, lai segtu ārstniecības vai izglītības izdevumus, tad saņemtā nauda ir jādeklarē un iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir jāmaksā.

Šādos gadījumos saņemtā nauda ir jādeklarē, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, un jāsamaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 23% apmērā no tās pārsnieguma (no saņemtās summas atņemot 1425 eiro).

Šajos gadījumos gada ienākumu deklarācija par 2016.gadu ir jāiesniedz laikā no 2017.gada 1.marta līdz 2017.gada 1.jūnijam ieskaitot. Plašāka informācija par iespējām iesniegt gada ienākumu deklarāciju pieejama VID mājaslapā sadaļā «Gada ienākumu deklarācija».

Saistītie raksti
Banķieris norāda uz valsts nodokļu neprognozējamību

Banķieris norāda uz valsts nodokļu neprognozējamību

«Drīz vairs nebūs, no kā iekasēt nodokļus»

«Drīz vairs nebūs, no kā iekasēt nodokļus»

Vāc parakstus par iespēju no ārvalstīm atbalstīt tuviniekus Latvijā bez dubulta nodokļu sloga

Vāc parakstus par iespēju no ārvalstīm atbalstīt tuviniekus Latvijā bez dubulta nodokļu slogaApskati arī citus rakstus par šīm tēmām:

Seko mums Facebook lapā

Dzīvoklis
Dzīvoklis, Liepāja, 34000 EUR
Māja
Māja, Lapmežciems, 170000 EUR
Māja
Māja, Bauska, 110000 EUR

Sadarbības partneri

  • Lursoft