BBS apskats: līdz ar auksto laiku strauji kāpj elektroenerģijas cenas biržā

Apsniguši elektrības stabi un vadi
 

Pagājušajā nedēļā salīdzinājumā ar nedēļu iepriekš Ziemeļeiropas elektroenerģijas biržas «Nord Pool Spot» Latvijas un Lietuvas cenu apgabalā «Elspot» tirgū vidējā elektroenerģijas cena pieauga par 70,8%, savukārt Igaunijas cenu zonā tā kāpa par 60,4%, liecina aģentūras BNS biznesa informācijas portāla BBS apkopotie dati.

Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas vidējā «spot» cena Latvijas cenu apgabalā bija 61,61 eiro par megavatstundu, bet nedēļu iepriekš tā bija 36,07 eiro par megavatstundu.

«Nord Pool Spot» Lietuvas cenu apgabals pietiekamās Latvijas-Lietuvas starpsavienojumu jaudas dēļ ir cieši saistīts ar Latvijas zonu, praktiski veidojot vienu cenu apgabalu, tādējādi arī Lietuvas cenu apgabalā elektroenerģijas vidējā «spot» cena pagājušajā nedēļā bija 36,07 eiro par megavatstundu, bet nedēļu iepriekš tā bija 61,61 eiro par megavatstundu.

Reklāma

Savukārt Igaunijas cenu apgabalā pagājušajā nedēļā elektroenerģijas vidējā «spot» cena bija 43,59 eiro par megavatstundu. Nedēļu iepriekš tā bija 27,17 eiro par megavatstundu.

Valsts energoapgādes kompānijas «Latvenergo» Tirdzniecības attīstības daļas vadītājs Gatis Junghāns aģentūrai BNS skaidroja, ka 2016.gada pirmajā pilnajā nedēļā visā Baltijā bija vērojams elektroenerģijas cenu lēciens – tās pieauga visās valstīs atbilstoši Skandināvijas tirgus situācijai līdz ar aukstā laika iestāšanos.

Pagājušā nedēļā Baltijā elektrostacijas saražoja 432 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas jeb 71% no Baltijā nepieciešamās elektroenerģijas. Visvairāk elektroenerģijas importēja Lietuva – 187 GWh jeb 81% no sava kopējā patēriņa. Latvija pagājušā nedēļā importēja 28 GWh jeb 16% no valsts kopējā elektroenerģijas patēriņa, bet Igaunijā elektroenerģijas izstrāde sasniedza 242 GWh, tādējādi par 18% pārsniedzot savu kopējo elektroenerģijas patēriņu.

Elektroenerģijas cena biržā veidojas, ņemot vērā pieprasījumu un piedāvājumu, ko tostarp iespaido laika apstākļi, elektrostaciju saražotās enerģijas apmērs, kā arī pārvades jaudas. Elektroenerģijas cena ir viena četrām komponentēm, kas Latvijā veido elektroenerģijas gala tarifu - tajā ietverti arī pārvades un sadales tīkla pakalpojumi, obligātā iepirkuma komponente jeb atbalsts elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem energoresursiem un koģenerācijā, kā arī pievienotās vērtības nodoklis.

«Nord Pool Spot» tirdzniecību veic 380 dalībnieku no 20 valstīm. Kopējais «Nord Pool Spot» apgrozījums 2014.gadā bija 501 teravatstunda elektroenerģijas.Apskati arī citus rakstus par šīm tēmām:

Seko mums Facebook lapā

Komercplatība
Komercplatība, Rīga, 270000 EUR
Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 165000 EUR
Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 34000 EUR

Sadarbības partneri

  • Lursoft